Pop up the camera to stay connected | A Built-in Camera and Windows Hello
Stay connected through video calls and streaming with no extra devices needed. The camera slides down into the monitor when not in use, to maintain a sleek profile. Securely sign in to any Windows 11 device, app, or website without a password. Windows Hello uses biometrics to recognize you.
Master multiple sources in harmony | Built-in KVM Switch
A built-in KVM switch lets you connect and control two sources to your monitor at once, with just one keyboard and mouse. You choose: split screen, Picture in Picture, or Picture by Picture are all possible. Be more efficient and eliminate the hassle of multiple devices with easy input switching and multitasking.
Ultra Wide immersion | 1000R Curvature for Ultra-WQHD
Immerse yourself in games, movies, or design projects. A 34" 1000R curved display surrounds you with a 21:9 aspect ratio. The curve closely matches the human field of sight, so you can maximize your screen real estate and reach new levels of productivity with less eye strain.
Superb colors bring enhanced realism into view | 1 Billion Colors with HDR10
See a wider gamut of colors for stunning accuracy and detail. HDR10 provides nearly limitless hues and true-to-life color representation, with darker darks and brighter brights. Every piece of content is a joy to see - and will be experienced exactly as its creators intended.
Sound without taking up space | Built-in Speaker
Work, learn and play without the need for additional peripherals. With built-in speakers, you can free up desk space by minimizing the connections needed for a more efficient working environment, while ensuring you can listen to any content with ease.
Connect and adjust to meet your needs | USB-C and LAN Ports in an Ergonomic Design
Clean cable management with a USB-C port to power up your device and transmit data with just one cable. The LAN port enables you to connect to a LAN-less laptop for ethernet use. The height adjustable screen tilts and swivels for comfortable, attractive all-day use.
Relieve your eyes from strain | TUV-Certified Intelligent Eye Care
Keep your eyes fresh with less screen strain. For those latenight projects, brightness and color temperature are automatically optimized for your environment. TUV-certified for intelligent eye care, Samsung reduces screen flickering and protects eyes against excessive blue light with eye-saver mode.
Smooth, stutterless gameplay | 100HZ Refresh Rate and AMD FreeSync™
A 100Hz refresh rate and AMD FreeSync™ work together to keep your screen smooth in any application, so you can forget about screen stuttering and image tearing. See everything and perform your best without missing a single thing.
A more sustainable monitor | Eco-friendly Materials
Sustainable and recycled materials mean a more environmentally-friendly monitor, with 5% of the rear cover made with recycled plastic (OBP). You can feel good about using this monitor, manufactured by a process which reduces emissions and the amount of plastics used.
Reduced environmental impact | Eco-Packaging
Eco-friendly packaging is used to reduce waste, and to give packaging a life beyond its first use. You can transform your packaging into practical tools for your home, or recycle it for enhanced sustainability.
- 34" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- FreeSync syncs your monitor and graphics card refresh rates to reduce tearing and stutter for smoother on-screen motion
- 21:9 aspect ratio ensures that you easily view CinemaScope video content without letterboxing or distortion across the entire screen
- Furnishes captivating visuals with 350 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- HDR10 feature enables responsive operation and efficient task handling
- 3440 x 1440 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LCD monitor runs cooler with low power use, offering extended performance and comfort for long work or entertainment sessions
- The 3440x1440 resolution with UltraWide Quad HD mode delivers immersive visuals and sharp picture quality across wide
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Curvature | 1000R |
| Screen Size Class | 34" |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 115% sRGB |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| Number of USB Type-B Upstream | 1 |
| Number of USB 3.0 Downstream | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 8.10 lb |
| Height with Stand | 46.79 ft |
| Depth with Stand | 20.08 ft |
| Width with Stand | 67.22 ft |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| TCO Certified | Yes |





























