Do more on just one screen | 21:9 Ultra-WQHD
See more than before. Whether working on a project or enjoying a movie during downtime, see every detail on the wider display featuring a 21:9 aspect ratio. Ultra-WQHD provides the simplest way to maximize screen real estate and experience truly seamless multitasking on just one screen.
Enjoy a billion colors with incredible depth | HDR10
Enjoy any content in stunning accuracy. With HDR10 that displays over 1 billion colors compared to 16.7 million for typical SDR technology, dark colors are darker and the brightest are even brighter. Every piece of content becomes a joy to look at and can be experienced exactly as the creator intended.
Care for your eyes day and night | TUV-certified Intelligent Eye Care
Keep your eyes comfortable. An ambient light sensor on the monitor detects lighting in your workspace and automatically adjusts brightness. Eye Saver Mode minimizes excessive blue light, and Flicker Free relieves eye strain.
Make room for more tasks | PBP/PIP
Double up on the ways you work, chat and play. With PBP, view input from two simultaneous sources at native resolution, allowing you to review two projects or run two programs. Use PIP to resize a second source, allowing you to work on one task while monitoring another.
See any content smoother, even gaming | 100Hz Refresh Rate
Smooth action with less lag and blur. A faster refresh rate updates the image on screen more often every second. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur when playing games, watching videos, or working on design and video projects, delivering an ultra-smooth experience.
Stay in sync with the action | AMD FreeSync™
AMD Radeon FreeSync™ keeps the refresh rate of your monitor and graphics card in sync to reduce image tearing for a superfluid entertainment experience. Watch movies and play games without interruptions. Even fast scenes look seamless and smooth.
Expand your view, enhance your focus | Borderless Design
Minimal bezel brings maximum concentration. The virtually bezel-less screen shows you the full picture and looks almost gapless when used in a dual-monitor setup so you can see more at once with no distractions.
- 34" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- Adaptive Sync/FreeSync tearing prevention technology provides smooth, clear, and lag-free display through real-time refresh synchronization
- 21:9 aspect ratio ensures that you easily view CinemaScope video content without letterboxing or distortion across the entire screen
- 300 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- HDR10 feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 3440 x 1440 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LED Monitor delivers stable long-term per
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Screen Size Class | 34" |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1976) |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | No |
| USB Type-C | No |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Mini DisplayPort | No |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 10.80 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 10.80 lb |
| Height with Stand | 18.02" |
| Depth with Stand | 8.71" |
| Width with Stand | 32.10" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | No |
| DVI | No |























