A new way to create reality
The ultimate picture quality comes to your studio with The Wall for Virtual Production. Tap into powerful production capabilities with Samsung's industry leading visual technology which delivers every detail exactly as it was intended. Experience lifelike levels of texture, volume, and a wide range of shades for virtual content creation. Featuring genlock and phase offset function, The Wall for Virtual Production is secured to be in line with your entire system's signals. Furthermore, an improved cabinet structure in a 4:9 ratio allows for flawless curved installation up to 5,800R while 12,288 Hz refresh rate minimizes flicker lines and artefacts, ensuring clear content every time.
Key features | Black Seal Technology+
The purest black levels give new depth to every details, delivering unparalleled contrast like never before.
High Refresh Rate
The 12,288 Hz refresh rate minimizes flicker lines and artefacts no matter what camera is used.
Genlock
Genlock secures The Wall for Virtual Production to be in line with the entire system's signals without any dropped or doubled frames.
Phase Offset
Phase offset allows for adjustment of the time delay between camera and screen for a perfect image.
Virtual Production Manager
With an intuitive interface and quick access to frequently used commands, users can control all of the LED screens, improving efficiency
Smooth Surface
Dust, smoke and stains can be simply wiped clean with a soft cloth and glass cleaner.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Experience stunning picture result with cost-effective LED backlighting
- Curved screen allows your eyes to take in everything at once, without straining the eyes
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 35 |
| Backlight Technology | LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Video Wall Compatible | Yes |
| Curved Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 4:9 |
| Brightness | 1500 Nit |
| Pixel Pitch | 82.7 mil |
| Color Depth | 16-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Digital Audio Optical Output | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Modules Per Cabinet | 2x6 |
| Maximum Heat Generation | 647.8 kJ |
| Manufacturer | Samsung |
| Maximum LED Life | 17.1 Year |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Minimum Storage Humidity | 5% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP20 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Installation Type | Stacking |

