- Designed by the award-winning Paris-based duo Ronan and Erwan Bouroullec, this TV serves as an iconic centerpiece for any space.
- Enjoy more screen visibility with virtually no light reflection.
- The Serif isn't meant to be boxed in-or just up against the wall. With the elegant easel stand, it graces any place or space.
- It's a hit-even when it's off. When you're not using it to watch, The Serif will turn your typical TV experience into bold, artful décor with beautiful backgrounds.
- Discover your must-have apps and streaming services all just a few clicks away.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Quantum Processor 4K |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Slim Bezel | No |
| On Screen Display (OSD) Langu | French |
| Screen Size Class | 43" |
| Viewable Screen Size | 42.5" |
| Backlight Technology | Quantum Dot LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ Gaming |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Number of OSD Languages | 3 |
| Picture Mode | Filmmaker |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| Internet Access | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | Surround Sound |
| RMS Output Power | 40 W |
| Number of Audio Channels | 4 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Web Browser | Yes |
| Streaming Service | Spotify |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 38.80 lb |
| Height with Stand | 40.50" |
| Depth with Stand | 16.40" |
| Width with Stand | 38.80" |
| VESA Mount Compatible | No |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Digital Tuner | ClearQAM |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Interactive Features | Voice Guidance |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Service Type | TV Plus |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















