Made to move - watch when and where you choose on this portable touch screen
Cut the cord on how you watch, work and engage. Detach and use it like a tablet, or leave it on the rollable floor stand and wheel it where you want to go. This portable touch screen allows you the freedom to watch and interact from room to room with up to 3 hours of battery life.
Moves along with you | Detachable and Rollable Style
An ultra-portable experience that transforms any spot into a home entertainment or workplace setup. Roll it from one room to the next with a the floor stand, featuring hidden wheels for sleek mobility. If you're heading out, ditch the stand with just one slide of a button and carry it by the built-in handle that converts to a kickstand.
Instantly watch wherever you want | Instant Viewing Style
Connect seamlessly with Wifi for convenient, portable viewing. Enjoy freedom of movement using the integrated kickstand- all you need is a flat surface to set up for work or play. Using the built-in battery, you can watch a full film without worrying about a power connection. Plus enjoy a full, multi-dimensional experience with fantastic Dolby Atmos audio and a vibrant, lifelike HDR 10+ picture.
Touch, talk, or gesture to control the screen with ease | Versatile Interactive Style
Tap, swipe or scroll for direct interaction and the convenience of a touchscreen. Plus with options like Bixby voice assistant and gesture commands using your Galaxy Watch, interaction feels effortless. Control the screen any way you choose, no matter how or where you connect. No matter how you choose to do it, interaction is fast, fluid and intuitive.
Customize your screen for a personalized experience | Personalized Style
Optimize your daily routine with a board displaying personalized info-widgets to help you stay on task. Explore free live TV and on-demand entertainment across genres - no extra subscription needed, with Samsung TV Plus. Add custom touches with AI-powered Generative Wallpaper and Click to Search for instant answers & recommendations about what's onscreen. Plus get access to Samsung Art Store.
Brainstorm, collaborate and inspire on the go | Sketch Now
See your ideas come to life right before your eyes with Sketch Now. Draw and write as you brainstorm, organize your thinking or just leave a note. Go as far as your imagination takes you and take your ideation from room to room. Save your notes and send them out for seamless collaboration that moves along with you.
Connect, stream, store and share - seamlessly | Connect Flexibility
Easily cast content and let your ideas travel with simple connectivity via phone mirroring, USB-C or HDMI. Make The Movingstyle your phone's big screen to easily stream content stored on your Galaxy mobile device using Storage Sharing.
- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced wqhd, led touchscreen monitor LED touchscreen
- Enjoy stunning clarity with WQHD resolution, delivering four times the detail of HD for immersive visuals and efficient multitasking
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- HDMI connectivity supports HD devices like gaming consoles, laptops, and cameras for an ultimate high-definition experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 26.9" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | 20 ms |
| Maximum Refresh Rate | 120 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 56.70 lb |
| Height with Stand | 50.10" |
| Depth with Stand | 16.10" |
| Width with Stand | 24.70" |
| VESA Mount Compatible | No |
| Mount Type | Floor-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Stand Color | Stone White |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Samsung |





























