The Art TV masterpiece with spectacular picture and a stunning, sleek design
Our most advanced Art TV blurs the lines between showpiece and entertainment for art and movie lovers alike. The modern, slim-bezel frame, matte screen and wireless connection� allow you to create a clutter-free gallery experience at home, featuring a selection of world-renowned artwork.² Whether you're beholding a masterpiece or curling up to watch your favorite movie, enjoy spectacular, 4K Neo QLED picture and sound quality, along with personalized TV experiences powered by Samsung Vision AI.�
A picture frame aesthetic with wireless connection hub | Modern Frame Design with Wireless One Connect
Elevate any room with this stunning fusion of technology and artistry. Customizable bezels4 let you choose your style, while the revolutionary wireless connection hub1, allows for flexibility in mounting options, free from unsightly cords and clutter.
Your personal art gallery on your TV | Art Mode
When you're not watching TV, the Frame transforms into art.2 Access a curated collection from the Art Store** or upload your own photos.5 Finish the look with various mat styles and colors.
A spectacular mini LED-powered picture to rival masterpieces | Artful Picture Quality with Neo QLED
With mini LEDs for precision lighting, our best Art TV picture delivers spectacular and immersive viewing. When you're not watching TV, the matte display and Pantone® Validated ArtfulColor enhance your favorite artwork for a realistic museum-like viewing experience.
The next big thing in television | Samsung Vision AI
TV tailored to you with AI-enhanced⁶ picture & sound plus revolutionary personalized experiences that let you engage more deeply with your content.
Brings smooth motion to sports and tear-free gaming | Motion Xcelerator 144Hz
Experience smooth visuals and elite speeds for VRR gaming at up to 4K 144Hz.
Update the look to match any style | Customizable Frame
Your home, your style. Choose from a variety of magnetic bezels to match your space. You can choose different colors and styles that complement your home décor or change it up based on your mood.
Hangs like a picture | Slim-Fit Wall Mount Included
The Frame looks like art for many reasons. When mounted flush against the wall, the gap between the TV and the wall is minimal, creating the illusion of a genuine piece of art.
Only on when you need it | Motion + Brightness Sensor
Show your artwork only when it matters. The screen will automatically turn on when someone enters the room and adjust brightness and color based on the room's lighting.
Powerful AI features and services, all in one place | Samsung Vision AI Companion
Ask your TV anything through AI-enhanced conversation on your TV. Discover your next personalized movie recommendation, your next DIY project, an itinerary for your upcoming road trip, and so much more. With seamless access to AI picture and sound features, AI-powered experiences like Live Translate and Generative Wallpaper*, and AI agents from Copilot and Perplexity, you can do it all from your TV - all in one place.
Ask your TV anything, Smarter Bixby answers | Smarter Bixby
Intelligence begins with a chat. Smarter Bixby�° understands you and makes it easy and intuitive to find answers to everything through your TV. It recognizes your exact needs, thanks to real time contextual understanding, and intelligently answers anything you ask.
- Modern Frame Design with Wireless One Connect
- Art Mode
- Artful Picture Quality with Neo QLED
- Samsung Vision AI
- Anti-Reflection with Matte Display
- Motion Xcelerator 144Hz
- Customizable Frame
- Slim-Fit Wall Mount Included
- Motion + Brightness Sensor
- NQ4 AI Gen3 Processor
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Screen / Display | |
|---|---|
| On Screen Display (OSD) Langu | French |
| Enhanced Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen Size Class | 65" |
| Viewable Screen Size | 64.5" |
| Backlight Technology | Neo QLED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Picture Mode | Filmmaker |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consu | 195 W |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Energy Consumption per Year | 339 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Internet Access | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 5 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | Surround Sound |
| RMS Output Power | 40 W |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Remote Control Features | Voice Guidance |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Web Browser | Yes |
| Streaming Service | AirPlay |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 48.60 lb |
| Height with Stand | 34.10" |
| Depth with Stand | 10.10" |
| Width with Stand | 57.40" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 300 |
| Mount Type | Wall Mount |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Digital Tuner | ClearQAM |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Service Type | TV Plus |

























