Vivid contrast with AI-powered picture and Pantone® Validated color
Our fastest 4K processor powers Samsung Vision AI1 to upscale your content2, while powerful brightness and deep contrast deliver a phenomenal Pantone® Validated picture. Whether you're streaming or gaming, motion enhancement delivers ultra-smooth action with virtually no lagging or blur.
Our most advanced 4K AI processor | NQ4 AI Gen3 Processor
Powered by 128 neural networks to deliver AI-enhanced picture and optimized sound, resulting in an exceptional 4K experience for streaming, gaming, live sports and more.
Transforms everything on screen to impressive 4K resolution | 4K AI Upscaling Pro
See impressive details on screen. Our AI processor upscales everything you watch to 4K using 128 AI neural networks and ensures incredibly sharp and smooth picture quality.
Powerful brightness and deeper contrast in every pixel | OLED HDR+
Experience powerful brightness and deeper contrast revealing nuanced detail in each scene. The NQ4 AI Gen3 processor analyzes each scene and boost brightness to illuminate even the smallest details.
Brings smooth motion to sports and tear-free gaming | Motion Xcelerator 144Hz
Play your favorite video games and enjoy sports with exceptional motion clarity with minimal lag or blur. You'll get consistently crisp visuals and ultra-smooth performance at top speeds, so your picture stays seamless throughout all the non-stop action. With dynamic refresh technology, it supports VRR games at up to 4K 144Hz, providing incredible performance for your favorite games.
An intuitive TV platform with thousands of free TV channels | Endless Free Content / One UI Tizen
Stream 2,700+ free channels, including 400+ premium Samsung TV Plus channels, on a smart TV platform that you can personalize. Access your favorite apps and games with just a few clicks.
Sleek design that complements any space | LaserSlim Design
OLED's sleek and stylish design combines unique beauty with strong functionality. Featuring a groundbreaking slim form factor and minimalistic bezel, your TV blends seamlessly into any interior.
See your favorite content the way you want it | AI Customization Mode
Automatically detects the type of content you're watching and intelligently optimizes the picture settings perfectly tailored to your tastes.
Your smart home command center | SmartThings (Built-in SmartThings Hub & Home Insight)
Connect and control smart devices through your TV to simplify your day-to-day life with the built in SmartThings Hub. Get notifications about your devices right on screen, including a 3D Map View showing your entire smart home ecosystem at a glance.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Motion Interpolation Technolo | Motion Xcelerator 144Hz |
| Enhanced Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 54.6" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Energy Consumption per Year | 211 kWh |
| Operating Power Consumption | 290 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Ethernet | Yes |
| Internet Access | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Digital Audio Output | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Sound System | Dolby |
| RMS Output Power | 40 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Streaming Service | Twitch |
| Media Player | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 38.10 lb |
| Height with Stand | 30.50" |
| Depth with Stand | 10.40" |
| Width with Stand | 48.20" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 300 x 200 |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Bixby |
| Language Supported | Spanish |
| Digital Tuner | ClearQAM |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Interactive Features | Voice Guidance |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Year | 2025 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Service Type | TV Plus |



























