With approximately 30% recycled plastic, less than 0.005W off-mode power consumption, Eco features to reduce power consumption when the monitor is in use and fully recyclable packaging, this is the perfect value monitor for the environmentally-conscious business.
Impressive Picture Quality
The LED-backlit LCD screen delivers sharp, bright and beautiful images. Mega infinity dynamic contrast ratio helps to ensure subtle detail even in the lights and darks, and MagicAngle technology delivers quality color even when viewed off-angle.
Slim Design That Fits Any Desk
The sleek, stylish design and low profile stand take up less desk space and contribute to a cleaner-looking office. The built-in cable management feature also adds to a clutter-free work environment.
Ergonomic, Adjustable Stand
The monitor swivels, tilts, pivots and is height-adjustable. And since it is VESA compatible, installation on a wall or separate mounting arms is easy.
Fast, Easy Connectivity
VGA, DVI and DisplayPort provide flexibility in high-speed connectivity. So whatever devices your employees need to connect today or in the future, this monitor keeps everyone's options open.
Option to Add Rich Stereo Sound
Add stereo sound to your business monitor without taking up any additional desk space. The SPU10 speaker bar accessory features RMS output power of 2.5W and delivers full-range sound. So you can improve the quality of multimedia presentations, streaming videos or web-based seminars.
- 24" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 250 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Off Timer feature enables responsive operation and efficient task handling
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- 24" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling o
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Adjustable Display Pivot | Yes |
| Adjustable Display Angle | Yes |
| Adjustable Display Height | Yes |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Twisted Nematic Film (TN Film) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Operating Power Consumption | 23 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 11.20 lb |
| Height with Stand | 19.20" |
| Depth with Stand | 8.80" |
| Width with Stand | 22.30" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Tilt Angle | -3° to 25° |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | 45° |
| Manufacturer | Samsung |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| DVI | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% Plastic |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |









