- 85" screen size produces a cinema-like feel and immersive effects for everyone in the room
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- Gamers will be excited to have 3840 x 2160 (2160p) screen for astonishing picture results in gaming
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Motion Interpolation Technolo | Motion Xcelerator 144Hz |
| Screen Size Class | 85" |
| Viewable Screen Size | 85" |
| Backlight Technology | LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 386 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | Dolby Atmos |
| Number of Audio Channels | 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

