- 54.6" screen size displays great picture quality at a viewing distance of 6-10 feet
- 16:9 aspect ratio to display content on a wider viewing space
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- ATSC digital tuner to connect you with free-to-air HD television signals in North American region
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- With 2160p 4K UHD 3840 x 2160 display, enjoy thrilling scenes of your favorite movies with the finest picture quality
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
- 4 x HDMI ports to let you connect your laptop, smartphone and tablets with the TV, to view and transfer the content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Motion Interpolation Technolo | Motion Xcelerator 144Hz |
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 54.6" |
| Backlight Technology | LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Picture Mode | Game |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Internet Access | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | AI Sound |
| RMS Output Power | 30 W |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Web Browser | Yes |
| Streaming Service | AirPlay |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 32.80 lb |
| Height with Stand | 30.30" |
| Depth with Stand | 8.60" |
| Width with Stand | 48.20" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 300 x 200 |
| Mount Type | Wall Mount |
| Orientation | Landscape |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Bixby |
| Digital Tuner | ATSC |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Service Type | TV Plus |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

