- The gigantic 98" screen size for large rooms and home theater spaces
- 120 Hz refresh rate to enjoy action-packed movies, sports and 3D games with no motion blur
- 7680 x 4320 resolution and 4320p scan format for producing sharp and bright images
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 98" |
| Viewable Screen Size | 98" |
| Backlight Technology | Quantum Dot LED |
| Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 421 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Internet Access | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| PC Streaming | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 4320p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
2 out of 2 (100%) reviewers recommend this product