- The gigantic 85" screen size produces clear visual no matter from how far it is watched
- 16:9 aspect ratio to display content on a wider viewing space
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- 120 Hz refresh rate to enjoy action-packed movies, sports and 3D games with no motion blur
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- 7680 x 4320 resolution and 4320p scan format for producing sharp and bright images
- With internet accessibility, watch online shows, sports and get quick updates from your Facebook and Tweeter accounts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 85" |
| Viewable Screen Size | 85" |
| Backlight Technology | Neo QLED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | Neo Quantum HDR 8K Pro |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 671 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Bixby |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 8K UHD |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 4320p |
Samsung QN85QN990FF 85" Smart LED-LCD TV - 8K UHD - High Dynamic Range (HDR) - Neo Quantum HDR 8K Pro - Neo QLED Backlight - Bixby Supported - 7680 x 4320 Resolution
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
260 out of 260 (100%) reviewers recommend this product

