- The gigantic 85" screen size produces clear visual no matter from how far it is watched
- 16:9 aspect ratio to display content on a wider viewing space
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- 120 Hz refresh rate to enjoy action-packed movies, sports and 3D games with no motion blur
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- With 2160p 4K UHD 3840 x 2160 display, enjoy thrilling scenes of your favorite movies with the finest picture quality
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 85" |
| Viewable Screen Size | 85" |
| Backlight Technology | Neo QLED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 583 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Samsung QN85QN80FAF 85" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - Neo QLED Backlight - 3840 x 2160 Resolution
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
209 out of 209 (100%) reviewers recommend this product

