- The 55" screen size is suitable for a large bedroom
- 16:9 aspect ratio to display content on a wider viewing space
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- 120 Hz refresh rate to enjoy action-packed movies, sports and 3D games with no motion blur
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- Gamers will be excited to have 3840 x 2160 (2160p) screen for astonishing picture results in gaming
- With internet accessibility, watch online shows, sports and get quick updates from your Facebook and Tweeter accounts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Backlight Technology | Neo QLED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 240 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| General Features | |
|---|---|
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Samsung QN55QN70FAF 55" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - Neo QLED Backlight - 3840 x 2160 Resolution
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
217 out of 217 (100%) reviewers recommend this product

