- The 50" screen size is suitable for a large bedroom
- 16:9 aspect ratio to display content on a wider viewing space
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- 60 Hz refresh rate to reduce blurring in fast-motion scenes
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 50" |
| Viewable Screen Size | 50" |
| Backlight Technology | Quantum Dot LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | Quantum HDR+ |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 202 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Internet Access | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Samsung QN50Q8FAAF 50" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range (HDR) - Quantum HDR+ - Quantum Dot LED Backlight - 3840 x 2160 Resolution
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
471 out of 471 (100%) reviewers recommend this product

























