Easy maintenance and designed with sustainability in mind | Streamlined set up and easy maintenance
Install and maintain without frustration. QHB / QMB / QBB Professional Display offers a simple set-up process that allows managers to configure after installation and maintain fixed settings from anywhere in the world. With access to the web-engine upgrades, showcase the latest innovative content exactly as you intend.
Slim and symmetrical design
Narrow bezels and a symmetrical design allow for seamless integration into virtually any environment with simple mounting and installation. To maximise space savings, all terminals face outwards, ensuring the display hangs flush against your wall
Clean cable guide
QHB / QMB / QBB Professional Displays blend perfectly into virtually any business environment. With clean cable guide feature, the screen draws maximum focus towhat is on the display, not the cables connected to it.
Sustainability
QHB / QMB / QBB Professional Displays use recycled plastics for the rear side cover and packaging. Additionally, Samsung received certifications for energy savings and carbon footprint reduction and complies with restriction guidelines for hazardous substances such as RoHS, REACH and WEEE..
Custom Home
Designed for IT professionals to simplify conference room management, Custom Home allows admins to lock specific meeting room settings, preventing users from changing display settings in between meetings. Now, conference rooms canwork throughout the dayas intended, with no errors, allowing ITto focus on other.
Upgradable Web-engine
Upload virtually any piece of content, no matter how innovative. QHB / QMB / QBB Professional Display frequent web-engine upgrades enables the latest types of content to be played, allowing fordiversified and engaging creative assets.
Director Mode
Featuring built-in Director Mode, Samsung QHB / QMB / QBB Professional Display allows users to minimise post-processing to bring images close to the director's original intention. From colour representation to picture proportion, directors can express their vision without any distortion.
DICOM Simulation Mode
Medical teams can collaborate efficiently and effectively thanks to Samsung QHB / QMB / QBB Professional Displays' DICOM Simulation Mode, which meets 100% of grayscale required by DICOM standard. Plus, it helps to simulate medical images such as X-rays.
Stunning picture quality and design
Make every visual experience impactful. QHB / QMB / QBB Professional Display provides head-turning visuals with true-to-life colours and elevates your content to 4KwithAIvideoprocessing technology. With reliable, anti-glare panels and an unintrusive design, audiences see content clearly, without distraction.
Dynamic Crystal Colour
Dynamic Crystal Colour captures subtle differences for virtually flawless color expression using 10-bit processing, ensuring content is as lifelike as possible.
Non-glare
All QHB / QMB Professional Displays feature reliable, anti-glare panels that provide visibility from a range of angles, any time of day. The anti-glare display enables businesses to deliver accurate information in critical locations, such as airports and train stations.
Quantum Processor 4K
Samsung's video processing technology helps enhance your content for clarity and consistency. Intelligent UHD upscaling technology, powered by Samsung's Quantum processor 4K, elevates lower-resolution video to UHD-level quality, providing professional picture quality.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Cortex A72 processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Features 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A72 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 4 |
| Viewable Screen Size | 42.50" |
| Backlight Technology | LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 500 Nit |
| Color Gamut | 92% DCI-P3 (CIE 1976) |
| Pixel Pitch | 9.6 mil |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 3 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Number of DisplayPort 1.2 Por | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Mount Type | Flush Mount |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width (Top) | 0.36" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.44" |
| Bezel Width (Left) | 0.36" |
| Bezel Width (Right) | 0.36" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Samsung |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Energy Star | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP5X |



















