| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A72 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | LPDDR4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 43" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Brightness | 300 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC , 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Samsung QE43T Digital Signage Display - 43" LCD - ARM Cortex A72 1.70 GHz - 2 GB LPDDR4 - 3840 x 2160 - Direct LED - 300 Nit - 2160p - HDMI - USB - SerialEthernet - Tizen 4.0
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
1 out of 1 (100%) reviewers recommend this product

















