- The gigantic 98" screen size for large rooms and home theater spaces
- 120 Hz refresh rate to enjoy action-packed movies, sports and 3D games with no motion blur
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 98" |
| Viewable Screen Size | 98" |
| Backlight Technology | Quantum Dot LED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 698 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Internet Access | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Samsung Q7F QN98Q7FAAF 98" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - Quantum Dot LED Backlight - 3840 x 2160 Resolution
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
672 out of 672 (100%) reviewers recommend this product

