Content at its Best
Upscale every moment. Our AI-powered TVs make all the things you watch look sharper, sound clearer and feel more real.
Samsung TV Plus + Gaming Hub
Stream hundreds of live channels, thousands of free movies and shows and thousands of top-tier games-no console required.
Powered by Knox
Peace of mind while you watch-with security that protects your personal data across all connected devices at once.
SmartThings
With your Samsung TV as the hub, SmartThings connects your smart home devices across brands.
Sustainability + Accessibility
We value what you value-from packaging and energy-efficiency to accessibility features that help everyone enjoy the content they love.
A smooth picture for games and sports
This advanced TV is a casual gamer's dream with 4K upscaling, little lag and access to thousands of video games-no console required. With breathtaking color and contrast for any kind of content, this TV wins with everyone.
Well-lit details | Dual LED
Get a natural, realistic picture and accurate contrast with innovative technology that adapts automatically to match your content.
True-to-life color | 100% Color Volume with Quantum Dot
Take in breathtaking color that stays true at any level of brightness. Marvel as your TV transforms light into over a billion beautiful shades.
Distinct contrast | Quantum HDR
View a range of color, contrast and detail. You'll get beautifully optimized imagery no matter what you're watching.
Smooth motion | Motion Xcelerator 120Hz
Experience smooth action with exceptional motion enhancements. Get crisp visuals at a speed of 120 frames per second for a seamless picture.
Incredible Audio | Object Tracking Sound Lite
You'll hear 3D surround sound that follows the movement on screen using our incredible virtual top channel audio.
See content in 4K | AI Upscaling with Quantum Process 4K
Get a clearer picture for more of your shows and videos. 4K Upscaling transforms each pixel for improved content.
The best smart tv platform with multi-year software support | Samsung Tizen OS
Stream your favorite shows. Play games. Work out with a trainer. Do all you enjoy with Smart TV Powered by Tizen. Discover your must-have apps and streaming services all just a few clicks away.
Expert-validated colors | PANTONE® Validated
Enjoy color validated by industry leading experts at Pantone®, so that images on the screen look as incredible as they do in real life.
Rest your eyes | EyeComfort Mode
From day to night, the amount of blue light automatically adjusts for your eyes. With sunrise and sunset times built in, it intelligently adapts your display and reduces blue light to help keep your eyes more comfortable.
Game all day - no console required | Gaming Hub
Where gaming comes together. Stream your favorite games right from your TV. No console required.
- Brightness that adapts automatically to match your content with Dual LED.
- Take in breathtaking color that stays true at any level of brightness with 100% Color Volume with Quantum Dot.�
- View a range of color, contrast and detail with Quantum HDR.
- Experience smooth action with exceptional motion enhancements.
- Only Samsung gives you the power to unlock incredible sound when you pair our TVs with our S-series or Q-series soundbar.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Quantum Processor 4K |
| Screen / Display | |
|---|---|
| On Screen Display (OSD) Languages | English , French , Spanish |
| Motion Interpolation Technolo | Motion Xcelerator 120Hz |
| On Screen Display (OSD) Langu | French |
| Screen Size Class | 75" |
| Viewable Screen Size | 74.5" |
| Backlight Technology | Quantum Dot LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ Gaming |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Number of OSD Languages | 3 |
| Picture Mode | Filmmaker |
| Motion Interpolation Technology | Motion Xcelerator 120Hz |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Energy Consumption per Year | 346 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Internet Access | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | Surround Sound |
| RMS Output Power | 20 W |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Web Browser | Yes |
| Streaming Service | Spotify |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 76.50 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 76.50 lb |
| Height with Stand | 40.40" |
| Depth with Stand | 13.90" |
| Width with Stand | 66" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Mount Type | Wall Mount |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| VESA Screw Dimensions | M8 |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Digital Tuner | ClearQAM |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Interactive Features | Voice Guidance |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Year | 2024 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Service Type | TV Plus |





















