A versatile TV that makes everything look better
This advanced TV features a bright new world of color and contrast, with 4K upscaling and seamless motion for crisp, smooth content.
Well-lit details | Dual LED
Get a natural, realistic picture and accurate contrast with innovative technology that adapts automatically to match your content.
True-to-life color | 100% Color Volume with Quantum Dot
Take in breathtaking color that stays true at any level of brightness. Marvel as your TV transforms light into over a billion beautiful shades.
A smart processor | Quantum Processor Lite with 4K Upscaling
Sights and sounds transformed to 4K. This processor improves each pixel for improved content.
Clear Motion | Motion Xcelerator
Watch your content smoothly while experiencing less lag and blur. It improves motion between frames so you have a seamless picture.
Incredible Audio | Object Tracking Sound Lite
You'll hear 3D surround sound that follows the movement on screen using our incredible virtual top channel audio.
Distinct contrast | Quantum HDR
View a range of color, contrast and detail. You'll get beautifully optimized imagery no matter what you're watching.
Slim and Sleek | AirSlim
This TV blends right into your wall with a slim design and brings clutter-free minimalism to any room.
The best smart tv platform with multi-year software support | Samsung Tizen OS
Stream your favorite shows. Play games. Work out with a trainer. Do all you enjoy with Smart TV Powered by Tizen. Discover your must-have apps and streaming services all just a few clicks away.
Expert-validated colors | PANTONE® Validated
Enjoy color validated by industry leading experts at Pantone®, so that images on the screen look as incredible as they do in real life.
Game all day - no console required | Gaming Hub
Where gaming comes together. Stream your favorite games right from your TV. No console required.
- Get strong brightness that adapts automatically to match your content with Dual LED.
- Take in breathtaking color that stays true at any level of brightness with 100% Color Volume with Quantum Dot.
- Sights and sounds transformed to 4K with Quantum Processor Lite 4K.
- Experience clear motion and improved clarity with Motion Xcelerator.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Slim Bezel | Yes |
| Screen Size Class | 43" |
| Viewable Screen Size | 42.5" |
| Backlight Technology | Quantum Dot LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Picture Mode | Filmmaker |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Energy Consumption per Year | 100 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Internet Access | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Sound System | Dolby |
| RMS Output Power | 20 W |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Web Browser | Yes |
| Streaming Service | Amazon Prime |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 19 lb |
| Height with Stand | 23.50" |
| Depth with Stand | 7.10" |
| Width with Stand | 38" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| VESA Screw Dimensions | M8 |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Digital Tuner | ClearQAM |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Interactive Features | Voice Guidance |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Year | 2024 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |

















