- Is power and energy-efficient to ensure maximum reliability
- Internal drive type for maximum efficiency and dependability
- With a capacity of 960 GB, you have large storage space for all your documents and data
- 24Gb/s SAS interface ensures quick and reliable data transfer
- 2.5" form factor for your convenience and simplicity of usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 960 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | SAS |
| Drive Interface Standard | 24Gb/s SAS |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Random 4KB Read | 600000IOPS |
| Random 4KB Write | 55000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 4.10 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 1.17 GB/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
Samsung PM1653 960 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SAS (24Gb/s SAS) - Server, Workstation Device Supported - 1 DWPD
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





