- 55" screen size displays great picture quality at a viewing distance of 6-10 feet
- 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 182 kWh |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Samsung HG55U701FNF 55" LCD TV - 4K UHDTV - 3840 x 2160 Resolution
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























