- 55" screen size displays great picture quality at a viewing distance of 6-10 feet
- 16:9 aspect ratio to display content on full screen
- With 2160p 4K UHD 3840 x 2160 display, enjoy thrilling scenes of your favorite movies with the finest picture quality
- Experience stunning picture result with cost-effective LED backlighting
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Samsung HG55U600FNF 55" LED-LCD TV - 4K UHDTV - LED Backlight - 3840 x 2160 Resolution
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

