- The 50" screen size is suitable for a large bedroom
- With 2160p 4K UHD 3840 x 2160 display, enjoy thrilling scenes of your favorite movies with the finest picture quality
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 50" |
| Viewable Screen Size | 50" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 175 kWh |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Samsung HG50U701FNF 50" LED-LCD TV - 4K UHDTV - LED Backlight - 3840 x 2160 Resolution
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























