- The 50" screen size is suitable for a living room
- 16:9 aspect ratio to display content on a wider viewing space
- 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 50" |
| Viewable Screen Size | 50" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Samsung HG50U600FNF 50" LED-LCD TV - 4K UHDTV - LED Backlight - 3840 x 2160 Resolution
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























