Built to perform. Designed to impress.
Show off your style with an iconic design that blends tradition with cutting-edge innovation.
Your every command, right on your wrist
Stay on schedule, get answers to questions and knock out simple tasks hands-free with a personal AI assistant.
Quick updates, at a glance
Thanks to an improved screen experience with Now Bar, everything's easier to see, navigate and understand.
Power for fast-paced lifestyles
Stay powered up and in charge of your day with a battery that keeps up with your active lifestyle.
Beat by beat, stay on track
Keep an eye on your health with a watch that tracks your vascular load the amount of stress on your heart and blood system.
Wellness starts within
Get the insights you need to make healthy choices with a watch that tracks the level of age-fighting antioxidants in your body.
Your daily wellness snapshot
Keep your wellness balanced using Energy Score with Galaxy AI-it's like a daily snapshot of how well you're managing your sleep, activity and stress.
Unlock the secrets to better sleep
Improve how you think, feel and perform each day with Advanced Sleep Coaching -enhanced with even more ways to help you sleep smarter.
Your running goals, at your pace
From a mile to a marathon, unleash the winning runner within using Running Coach.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Samsung |
| Processor Type | Exynos W1000 |
| Processor Core | Penta-core (5 Core) |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Built-in Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 2 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 1.3" |
| Screen Resolution | 438 x 438 |
| Display Type | Super AMOLED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Removable Battery | No |
| Charging Interface | Wireless |
| Battery Capacity | 445 mAh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | GPS + Cellular + Wi-Fi |
| Cellular Data Connectivity Te | LTE |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Network Supported | WCDMA |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| GPS | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Size | Medium/Large |
| Watch Case Diameter | 46 mm |
| Watch Case Height | 46 mm |
| Watch Case Width | 46.4 mm |
| Watch Case Depth | 10.6 mm |
| Appearance | |
|---|---|
| Dial Window Material | Sapphire Crystal |
| Watch Case Color | Black |
| Wrist Band Color | Black |
| Watch Case Material | Stainless Steel |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Water Resistant |
| Water Resistant | Yes |
| Functions | Speaker |
| Body Metrics Measured | Heart Rate |
| Sensor Type | Optical Heart Rate Sensor |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Depth of Water Resist | 164.04 ft |
| Waterproof Certification | IP68 |





























