| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Interface | Wireless |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Size | Small/Medium |
| Watch Case Diameter | 40 mm |
| Watch Case Height | 40.4 mm |
| Watch Case Width | 40.4 mm |
| Watch Case Depth | 9.7 mm |
| Appearance | |
|---|---|
| Wrist Band Color | Green |
| General Features | |
|---|---|
| Body Metrics Measured | Heart Rate , Sleep Quality |
| Water Resistant | Yes |
| Functions | Camera |
| Sensor Type | Heart Rate Monitor |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Depth of Water Resistance | 164.04 ft |
Samsung Galaxy Watch7 SM-L305UZ Smart Watch - 40.4 mm - 40.4 mm - Heart Rate Monitor - Camera - Heart Rate, Sleep Quality - Bluetooth - Wireless - Green - Green Band Color - Health & Fitness - Wireless LAN - 4G - LTE - 164.04 ft Water Resistant
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
723 out of 723 (100%) reviewers recommend this product

























