Key features
Start your day with your Energy Score
Get a boost toward your goals
Keep a closer eye on your heart health
Better sleep. A healthier you.
Push past yesterday
Suggested Replies. Easier conversations.
Stay connected on the go
Make moves in style
A camera control, right on your wrist
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Interface | Wireless |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Cellular Data Connectivity Te | LTE |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Size | Small/Medium |
| Watch Case Diameter | 40 mm |
| Watch Case Height | 40.4 mm |
| Watch Case Width | 40.4 mm |
| Watch Case Depth | 9.7 mm |
| Appearance | |
|---|---|
| Wrist Band Color | Cream |
| General Features | |
|---|---|
| Water Resistant | Yes |
| Functions | Camera |
| Body Metrics Measured | Sleep Quality |
| Sensor Type | Heart Rate Monitor |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Depth of Water Resist | 164.04 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















