Progress your workouts
Work on your fitness goals, no matter how big or small, with easy-to-understand performance insights.
Keep your body in balance
Learn more about your overall health and wellness with readings on body fat, muscle mass, water levels and more.
Find your zone with Galaxy AI
Work out at your preferred intensity using personalized heart rate zones3 with Galaxy AI. It tailors the data to you the more you use it so you both get better together.
Get smart about heart health
Keep an eye on your heart health with ECG Monitoring and real-time heart rate readings.
A sleep coach on your wrist
Advanced Sleep Coaching with Galaxy AI5 helps you sleep better tonight so you feel better tomorrow.
All-day comfort
Galaxy Watch FE is sleek, lightweight and comfortable so you can move about your day with ease.
Switch up your style
Choose from a wide range of bands - now even easier to swap with one simple click.
Personalized wellness
Get an inside look at your health, plus insider tools to help you tackle your fitness goals with Samsung Health on Galaxy Watch FE.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Samsung |
| Processor Type | Exynos W920 |
| Processor Speed | 1.18 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Built-in Memory | 16 GB |
| Standard Memory | 1.50 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 1.2" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 396 x 396 |
| Display Type | Super AMOLED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Interface | Wireless |
| Battery Capacity | 247 mAh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Cellular Data Connectivity Te | LTE |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| GPS | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Lens Material | Sapphire Crystal |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Band Width | 0.80" |
| Size | Small/Medium |
| Watch Case Diameter | 40 mm |
| Appearance | |
|---|---|
| Watch Case Material | Aluminum |
| Watch Case Shape | Round |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Splash Proof |
| Water Resistant | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Bixby |
| Functions | Music Player |
| Body Metrics Measured | Calories Burned |
| Sensor Type | Ambient Light Sensor |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Depth of Water Resist | 164 ft |
| Waterproof Certification | IP68 |





