Create and connect, just like that | Tab into your full potential | Entertainment
Get lost in games and shows
Immerse yourself in the ultimate streaming and gaming tablet. Rich audio, a vibrant display and supersmooth 120Hz refresh rate make every experience ultra-amazing, whether you're home or on the roam.
Creativity | Professional video editing and effects
Edit like an expert with powerful performance and S Pen precision. Start capturing content on your phone, then Quick Share7 to your Tab to add final touches in pro-grade video editing apps like LumaFusion.
Durability | Stands up to water and dust
As one of the only IP68 water and dust resistant tablets on the market, Tab S9 Series confidently goes where most simply can't. For extra peace of mind, Armor Aluminum protects against the bumps along the way.
DESIGN | Three sizes. One Series.
Find the perfect Galaxy Tab S9 Series device to unleash greatness with everything you do. S Pen comes included.
DISPLAY | Big screens.Big experiences
All Galaxy Tab S9 Series devices now feature Dynamic AMOLED 2X screens. Get lost in games and shows with intense colors, contrast and supersmooth refresh rates up to 120Hz. Plus, Dolby Atmos surround sound from quad speakers tuned by AKG.
Outdoor viewing with Vision Booster
Get an ultra-amazing viewing experience from anywhere. Vision Booster automatically adjusts brightness and contrast so you see every vibrant detail - even in sunlight.
PRODUCTIVITY | Bring your ideas to life
Tab S9 Series teams up with S Pen and the rest of your Galaxy ecosystem to reach even greater heights.
Galaxy Connected Experience
Use your Tab to click, type, copy and paste on your smartphone or PC. You can also answer phone calls and texts directly on your tablet, or connect your PC as a second screen.
A pen for your thoughts
S Pen comes included with enhanced sensitivity, new IP68 durability rating and an optimized experience for Goodnotes. Write, draw and capture ideas with a pen-to-paper feel.
PERFORMANCE | Packed with gaming and creating power | A battery with boosts to share
This long-lasting battery has plenty of power to share with your other compatible Galaxy devices. And when you do finally need to recharge your Tablet, do it quickly and keep going with Super Fast Charging
Store what you love
Whether you're working with videos, photos or large creative projects, let your creativity stretch with up to 1TB of internal storage.16 Add up to 1TB of external storage with a slot for a microSD card.
- 8 GB memory boosts productivity with seamless performance for apps, browsing, and multitasking on your tablet
- 11" (2560 x 1600) screen offers an immersive view for movies and shows while remaining compact enough for easy portability
- Lightweight tablet design offers effortless portability for work, study, and entertainment while maintaining reliable performance
- Single-core (1 Core) processor ensures fast app launches and smooth multitasking for an efficient tablet experience
- WQXGA screen mode enhances visual clarity for sharper details and ensures optimal viewability across varied conditions
- 3.20 GHz processor with 8 GB memory ensures responsive performance for apps, menus, and multitasking on your tablet
- Dynamic AMOLED 2X display delivers clear visuals and smooth responsiveness for a wide range of everyday tasks
- 12 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
- GPS feature boosts productivity while maintaining dependable performance for all your needs
- Bluetooth ensures stable wireless connectivity and minimizes interference for smooth device pairing and data transfer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 4th Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| 4th Processor Speed | 2 GHz |
| 3rd Processor Speed | 2.80 GHz |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 2nd Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| 3rd Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| 2nd Processor Speed | 2.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | Qualcomm |
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Graphics Controller Model | Adreno 740 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pixel Density (ppi) | 274 |
| Screen Size | 11" |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Mode | WQXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 162 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Removable Battery | No |
| Maximum Video Battery Time | 15 Hours |
| Battery Capacity | 8400 mAh |
| Power Source | Battery |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Profile Supported | TMAP |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| WWAN Supported | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| Near Field Communication | No |
| GPS | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera Aperture | f/2.4 |
| Rear Camera Aperture | f/2.0 |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Mode | Stereo |
| Number of Speakers | 4 |
| Sound System | Dolby Atmos |
| Audio Formats | OTA |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 8 Gen 2 (SM8550) |
| AI-powered | Yes |
| Sensor Type | Fingerprint Sensor |
| Video Formats | WEBM |
| Manufacturer | Samsung |
| Release Year | 2023 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.18 W/kg |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Galaxy Tab S9 SM-X710 Tablet |

































