Tab into your potential.
Now featuring Dynamic AMOLED 2X displays standard on all Galaxy Tab S9 Series. Plus, IP68 water and dust resistance on our mightiest tablets yet.
Galaxy Tab S9 Series. The new standard of premium tablets | Intensely brilliant screens | Dynamic AMOLED 2X for all
All Galaxy Tab S9 Series devices now feature Dynamic AMOLED 2X screens, plus Dolby Atmos™ surround sound from quad speakers tuned by AKG.
Big screens. Big experiences.
Get lost in your favorite games and shows. Intense colors, deep contrasts and supersmooth refresh rates up to 120Hz bring entertainment to life like never before.
Outdoor viewing with Vision Booster
Get an ultra-amazing viewing experience from anywhere. Vision Booster automatically adjusts brightness and contrast so you see every vibrant detail - even in sunlight.
Three sizes. One Series.
Find the perfect Galaxy Tab S9 Series device to unleash greatness with everything you do. S Pen comes included.
- Graphite
- Beige
Tablets don't get much tougher | Stands up to water and dust
As one of the only IP68 water- and dust-resistant tablets on the market, Galaxy Tab S9 Series confidently goes where most simply can't. For extra peace of mind, Armor Aluminum protects against the bumps along the way.
S Pen made even mightier
- IP68 rating
- Optimal click
Let loose your creativity with even more confidence. S Pen features enhanced sensitivity for less accidental clicks, plus IP68 water and dust resistance. When done, magnetically snap it on the back of your tablet to charge.
Packed with gaming and creating power
Whether you're working or unwinding, unleash greatness in every experience with a Snapdragon® 8 Gen 2 chip - our most powerful tablet processor yet.
A battery with boosts to share
This long-lasting battery has plenty of power to share with your other compatible Galaxy devices. And when you do finally need to recharge your Tablet, do it quickly and keep going with Super Fast Charging.
Store what you love
Whether you're working with videos, photos or large creative projects, let your creativity stretch with up to 1TB of internal storage. Add up to 1TB of external storage with a slot for a microSD card.
Designed to inspire
Inspire new possibilities with a design that's as striking as it is powerful. Featuring a refreshed rear design and side button/speaker placement. Plus, an upgraded camera system on Galaxy Tab S9 Ultra.
Professional editing and effects
Edit like a expert with the powerful performance, vibrant screens and S Pen precision on Galaxy Tab S9 Series. Start with capturing content and making initial edits on your phone. Then, Quick Share to your Tab to add final touches with pro-grade video editing apps like LumaFusion.
Your art studio to-go
Paint pictures, sketch plans, animate comics and more on Galaxy Tab S9 Series with Clip Studio Paint. This powerful creative app works seamlessly with S Pen.
Sketch. Paint. Create.
The included S Pen feels like a real pen so you can capture ideas and create your masterpiece on the move. Add the NotePaper Screen for even more of a smooth, paper-like feel.
- 12 GB memory handles multiple programs effortlessly, ensuring a lag-free and smooth tablet experience
- Store apps, games, and personal files in 256 GB SSD storage, expandable with microSDXC memory card for extra space (not included)
- 11" screen area is ideal for displaying digital content clearly while keeping the device portable and easy to handle
- Tablet provides lightweight portability, intuitive touch interface & long battery life for browsing, streaming & reading
- Android 13 enhances tablet multitasking with a taskbar and stylus support, enabling split-screen and drag-drop interactions
- Single-core (1 Core) processor powers demanding apps and multitasking with responsive performance for daily tasks
- WQXGA screen mode provides great display with added clarity
- 3.20 GHz processor with 12 GB memory ensures responsive performance for apps, menus, and multitasking on your tablet
- Dynamic AMOLED 2X display provides consistent brightness and clarity across different lighting conditions
- 12 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 3rd Processor Speed | 2.80 GHz |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 2nd Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| 3rd Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| 2nd Processor Speed | 2.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11" |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Mode | WQXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 8400 mAh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| Near Field Communication | No |
| GPS | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSD |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM8550-AC |
| AI-powered | Yes |
| Sensor Type | Digital Compass |
| Manufacturer | Samsung |
| Release Year | 2023 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Trunk SAR Value Maximum | 1.18 W/kg |





























