See the highlights
- Thinner, lighter, durable like no other
- Brighter display for vivid viewing
- Faster, smoother multitasking power
- Redesigned S Pen. Redefined AI writing.
Thin that packs it all in
Don't let the impossibly thin and light design fool you. Galaxy Tab S11 Series packs exceptional power into an ultra-portable profile so you can work faster and play harder on the move.
Redesigned with a new and noteworthy S Pen
With an improved shape for more precision, S Pen redefines writing and drawing. It now wirelessly charges on the side of the refreshed Tab design to stay ready, not in the way. Galaxy Tab S11 Series is available in two sleek finishes. S Pen comes included.
Show your view, get instant answers
Curious about something you see on your screen or on the street? Open Gemini Live, then screenshare or point your camera for information and on-the-spot assistance.
Bring images to life effortlessly
Take your ideas from simple sketches to sleek storyboards with Drawing Assist. Just start drawing and get polished AI-generated images in seconds to use in presentations.
Smarter writing, made simple
Effortlessly write and take notes with Galaxy AI. Note Assist automatically summarizes lecture and meeting notes. Writing Assist fixes errors and adjusts writing style to find just the right words, just like that.
Brighter for our best view yet
We've made our breakthrough Dynamic AMOLED 2X display technology brighter than ever for vivid visuals even outdoors. Thinner bezels around the screen clear the way for wider views and bigger ideas.
More powerful on the fly
Go big with an upgraded 3nm MediaTek chipset that handles day-to-day multitasking seamlessly. Faster performance powers smoother workflows across pro apps so you can take your latest tricks to new heights.
Battery that keeps going
Stay powered through your busiest days with Super Fast Charging and longer-lasting batteries on Galaxy Tab S11 Series.
Stands up to the unexpected
Face every day fearlessly. Galaxy Tab S11 Series leads other tablet brands in durability with IP68-rated dust and water resistance. Plus, the Armor Aluminum case is built for any drops along the way.
Desktop productivity with DeX
Enter Samsung DeX mode for a full multitasking desktop experience on your Galaxy Tab S11 Series screen. Plug into the Book Cover Keyboard and external monitors to push productivity even further with seamless workflows across multiple screens.
Quick access to pen tools
Instantly access the quick tools menu right from S Pen.
Update settings like thickness, color, favorites, Note Assist and more in a flash.
Pin memos with S Pen
Easily attach sticky memos to Samsung Notes files using the S Pen. Reminders right where you need them, every time.
- Cortex X925 processor provides maximum productivity and responsive performance for a seamless tablet experience
- 12 GB memory boosts productivity with seamless performance for apps, browsing, and multitasking on your tablet
- 14.6" screen offers a large viewing area for showcasing digital content with exceptional clarity and detail
- The 1.53 lb lightweight build reduces strain, ensuring effortless portability and comfort during extended tablet use
- Android 16 OS empowers you to stay productive and creative with a stable, user-friendly interface
- Single-core (1 Core) processor powers demanding apps and multitasking with responsive performance for daily tasks
- WQXGA+ screen mode enhances visual clarity for sharper details and ensures optimal viewability across varied conditions
- 3.73 GHz processor with 12 GB memory ensures responsive performance for apps, menus, and multitasking on your tablet
- Dynamic AMOLED 2X display provides consistent brightness and clarity across different lighting conditions
- 12 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 3rd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex X925 |
| 2nd Processor Type | Cortex X4 |
| 3rd Processor Type | Cortex A720 |
| 3rd Processor Speed | 2.40 GHz |
| NPU Manufacturer | Mediatek |
| NPU Name | NPU 890 |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 2nd Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| 3rd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.73 GHz |
| 2nd Processor Speed | 3.30 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Immortalis-G925 MC12 |
| Graphics Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 256 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pixel Density (ppi) | 239 |
| Screen Size | 14.6" |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ |
| Screen Resolution | 2960 x 1848 |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Mode | WQXGA+ |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 1600 Nit |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Fast Charging Support | Yes |
| Maximum Video Battery Time | 23 Hours |
| Battery Endurance in Cycles | 1200 |
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Capacity | 11600 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| WWAN Supported | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| Near Field Communication | No |
| GPS | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSD |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Second Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Front Camera Aperture | f/2.4 |
| Rear Camera Aperture | f/2.0 |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Formats | OTA |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | Dimensity 9400+ (MT6991) |
| AI-powered | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Bixby |
| Sensor Type | Digital Compass |
| Video Formats | WEBM |
| Manufacturer | Samsung |
| Release Year | 2025 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Class | G |
| Repairability Class | C |
| Repeated Free Fall Reliabilit | E |
| Energy Star | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Recycled Content | 11.6% |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.14 W/kg |





























