- Cortex X925 processor delivers powerful performance for apps, multitasking, and smooth navigation on your tablet
- 12 GB memory ensures smooth multitasking without crashes or slowdowns, keeping your tablet responsive and efficient
- 11" screen provides a great view for entertainment while maintaining a size thats convenient to carry anywhere
- The convenient slate design combines portability and productivity, giving you the best of both worlds
- Experience responsive performance, built-in security, and remote management with the Single-core (1 Core) processor for tablets
- The 3.63 GHz processor with 12 GB memory powers demanding apps, gaming, and seamless multitasking for premium tablet use
- Dynamic AMOLED 2X display delivers clear visuals and smooth responsiveness for a wide range of everyday tasks
- 12 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
- Water Resistant feature boosts productivity while maintaining dependable performance for all your needs
- Bluetooth ensures stable wireless connectivity and minimizes interference for smooth device pairing and data transfer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 3rd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex X925 |
| 2nd Processor Type | Cortex X4 |
| 3rd Processor Type | Cortex A720 |
| 3rd Processor Speed | 2.40 GHz |
| NPU Manufacturer | Mediatek |
| NPU Name | NPU 890 |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 2nd Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| 3rd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.63 GHz |
| 2nd Processor Speed | 3.30 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pixel Density (ppi) | 274 |
| Screen Size | 11" |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1600 x 2560 |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 1600 Nit |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Video Battery Time | 18 Hours |
| Battery Endurance in Cycles | 1200 |
| Battery Capacity | 8400 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| WWAN Supported | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| Near Field Communication | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera Aperture | f/2.4 |
| Rear Camera Aperture | f/2.0 |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | Dimensity 9400+ (3 nm) |
| AI-powered | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Gemini |
| Sensor Type | Fingerprint Sensor |
| Manufacturer | Samsung |
| Release Year | 2025 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Class | G |
| Repairability Class | C |
| Repeated Free Fall Reliabilit | E |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























