Screens as wide as your imagination
From streaming to gaming to sketching, see every detail on the expansive screens of Galaxy Tab S10 FE Series. One look at the beautiful display and you'll wonder how you ever did without it.
One refreshingly smooth display
A bigger, better display with up to 90Hz adaptive refresh rate makes content look crisp and scrolling feel fluid. Vision Booster keeps views looking clear even outdoors with up to 800 nits brightness.
Circle anything. Search everything.
From where to buy those awesome shoes to homework help, just circle it and let the answers come to you using Circle to Search with Google.
Intelligent features with S Pen | Math Solver
Use S Pen to write out a math equation and Math Solver will solve it for you, including trigonometric equations.
Handwriting Assist
Tidy up your handwritten notes with Handwriting Assist. It easily straightens, aligns and adjusts the spacing of your letters to create neater notes.
Tap into AI on your keyboard
Quickly start typing prompts, scheduling meetings and more using the new AI hot key on the Book Cover Keyboard (sold separately). It's like having an AI-generated personal assistant only a tap away.
Durable, from drops to dunks
Galaxy Tab goes where others can't. As some of the only IP68-rated tablets out there, Galaxy Tab S10 FE Series can withstand full immersion in water, no sweat.
Power to maximize downtime
The latest Exynos 1580 chipset fuels what you love with powerful performance, whether you're multitasking in split view or going further than ever before in your favorite game.
Lighter. Thinner. Winner.
Galaxy Tab S10 FE Series is made even lighter and thinner so you can unwind with a big screen wherever you are.
Powerful meets well-polished
Kick back and relax in style. With three sleek finishes to choose from, Galaxy Tab S10 FE Series adds a touch of cool to your days out and nights in.
Clear cameras for calling and creating
Stay connected with an ultra-wide front camera and upgraded 13MP rear camera. Whether you're catching up on a video call or creating content, these cameras clearly capture the moment.
Conveniently control your home
Add the SmartThings widget to manage your home and control connected devices in each room with just a tap
- Built for premium tablets, Cortex A720 balances performance and efficiency effortlessly
- 8 GB memory ensures smooth multitasking without crashes or slowdowns, keeping your tablet responsive and efficient
- 10.9" screen with In-plane Switching (IPS) Technology resolution offers stunning clarity for movies and shows while staying portable
- Tablet provides lightweight portability, intuitive touch interface & long battery life for browsing, streaming & reading
- With Android 15, satellite connectivity and smoother NFC improve tablet communication and tap-to-pay reliability
- Single-core (1 Core) processor ensures fast app launches and smooth multitasking for an efficient tablet experience
- WUXGA+ screen mode provides great display with added clarity
- 2.90 GHz processor with 8 GB memory ensures responsive performance for apps, menus, and multitasking on your tablet
- TFT LCD display provides consistent brightness and clarity across different lighting conditions
- 12 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photo
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 3rd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A720 |
| 2nd Processor Type | Cortex A720 |
| 3rd Processor Type | Cortex A520 |
| 3rd Processor Speed | 1.90 GHz |
| NPU Manufacturer | Samsung |
| NPU Name | AI Engine |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 2nd Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| 3rd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| 2nd Processor Speed | 2.60 GHz |
| NPU Performance | 14.7 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Samsung |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pixel Density (ppi) | 249 |
| Screen Size | 10.9" |
| Screen Resolution | 2304 x 1440 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | WUXGA+ |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 800 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Removable Battery | No |
| Maximum Video Battery Time | 20 Hours |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi + Cellular |
| Cellular Data Connectivity Te | LTE |
| Bluetooth Profile Supported | TMAP |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Generation | 5G |
| Cellular Network Supported | LTE 600 |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Near Field Communication | No |
| GPS | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera Aperture | f/2.4 |
| Rear Camera Aperture | f/2.0 |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Mode | Stereo |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound System | Dolby Atmos |
| Audio Formats | OTA |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Samsung |
| Chipset Model | Exynos 1580 (S5E8855) |
| AI-powered | Yes |
| Sensor Type | Proximity Sensor |
| Video Formats | WEBM |
| Manufacturer | Samsung |
| Release Year | 2025 |
| Service Provider | T-Mobile |
| Telephony | |
|---|---|
| SIM Size Supported | eSIM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Trunk SAR Value Maximum | 1.19 W/kg |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | No |











