The essential package tailored for business
Galaxy Enterprise Edition is a package of products, solutions and services that comes business-ready, right out of the box from the very first day.
Ensure business continuity
Ensured with a three-year warranty and a two-year product life cycle
Consolidated Knox solutions
1-year Knox Suite - Enterprise Plan: All-in-one solution package for Galaxy devices
Extensive security support
With up to seven years of security maintenance releases
Ready to take on rugged environments
Built for tough conditions, Galaxy Tab Active5 Pro is MIL-STD-810H compliant. Its display features Corning® Gorilla® Glass Victus®+ to help protect the screen from scratches and cracks during everyday tasks.
IP68 rated for dust and water resistance
With IP65 and IP68 protection, Galaxy Tab Active5 Pro is designed to endure exposure to water, dust and dirt. Whether you're working in unpredictable weather or rugged job sites, it stays protected - keeping you focused on the task at hand without interruptions.
Designed for cleaning with sanitisers
Frequent use in shared spaces requires easy cleaning. Galaxy Tab Active5 Pro supports cleaning with several common sanitisers, helping maintain hygiene in high-touch environments such as offices or field operations.
Responsive touch for seamless hands-on work
Keep working without interruptions. Galaxy Tab Active5 Pro's touchscreen remains responsive even with gloves on, so you don't have to constantly remove them.
Optimised connectivity to drive you forward
Wi-Fi 6E delivers faster speeds with expanded bandwidth, enabling smooth communication and data access. Dual GPS improves location accuracy for precise tracking, while eSIM supports connectivity without a physical SIM, keeping workers connected.
Dual Hot Swap. Switch battery, stay powered
Replace the battery on Galaxy Tab Active5 Pro instantly without having to reboot, so there's no lost progress. Two replaceable 5,050mAh (typical) batteries with a combined capacity of 10,100mAh (typical), provide extended usage for demanding tasks, while fast charging via USB-C and POGO help you power up quickly and stay on track.
Keep going without a battery
Stay powered, even without a battery. When working in high-temperature environments or using a kiosk, No Battery Mode allows the device to operate directly from a power source, without using the battery. Simply plug into a power source and continue working without interruption.
Front Tagging NFC. A smoother way to pay
Front Tagging NFC enables simple, tap-based payments right on the front screen of Galaxy Tab Active5 Pro, making transactions easy at kiosks and self-service stations. With Front Tagging NFC functionality, it eliminates the need for extra accessories, helping businesses to operate efficiently.
Brilliantly vivid visuals for detailed clarity
The 10.1-inch display on Galaxy Tab Active5 Pro now shines up to 600 nits with up to 120Hz refresh rate for smooth scrolling and responsive interactions. Intelligent Vision Booster enhances visibility, keeping content clear even in bright outdoor settings.
- Cortex A720s advanced cache and architecture keep your tablet fast and responsive
- 8 GB memory handles multiple programs effortlessly, ensuring a lag-free and smooth tablet experience
- 10.1" screen size ensures smooth visuals and easy content reading, making your tablet perfect for work and play
- Tablet delivers smooth performance for everyday tasks like video calls, social media, note-taking & entertainment on the go
- Single-core (1 Core) processor powers demanding apps and multitasking with responsive performance for daily tasks
- WUXGA screen mode provides great display with added clarity
- 2.50 GHz processor with 8 GB memory ensures responsive performance for apps, menus, and multitasking on your tablet
- TFT LCD display ensures crisp details and balanced colors for enhanced viewing clarity
- 8 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
- NFC support enables quick, secure connectivity for sharing content and making transactions with ease
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 3rd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A720 |
| 2nd Processor Type | Cortex A720 |
| 3rd Processor Type | Cortex A520 |
| 3rd Processor Speed | 1.80 GHz |
| NPU Manufacturer | Qualcomm |
| NPU Name | Hexagon |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 2nd Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| 3rd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| 2nd Processor Speed | 2.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 256 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pixel Density (ppi) | 224 |
| Screen Size | 10.1" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 600 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Capacity | 10100 mAh |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| WWAN Supported | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| Near Field Communication | Yes |
| GPS | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera Aperture | f/2.0 |
| Rear Camera Aperture | f/1.8 |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Formats | OTA |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| Rugged | Yes |
| Sensor Type | Digital Compass |
| Video Formats | WEBM |
| Manufacturer | Samsung |
| Release Year | 2025 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |























