The essential package tailored for business
Galaxy Enterprise Edition is a package of products, solutions and services that comes business-ready, right out of the box from the very first day.
Ensure business continuity
Ensured with a three-year warranty and a two-year product life cycle
Consolidated Knox solutions
1-year Knox Suite - Enterprise Plan: All-in-one solution package for Galaxy devices
Extensive security support
With up to seven years of security maintenance releases
Ready to take on rugged environments
Built for tough conditions, Galaxy Tab Active5 Pro is MIL-STD-810H compliant. Its display features Corning® Gorilla® Glass Victus®+ to help protect the screen from scratches and cracks during everyday tasks.
IP68 rated for dust and water resistance
With IP65 and IP68 protection, Galaxy Tab Active5 Pro is designed to endure exposure to water, dust and dirt. Whether you're working in unpredictable weather or rugged job sites, it stays protected - keeping you focused on the task at hand without interruptions.
Designed for cleaning with sanitisers
Frequent use in shared spaces requires easy cleaning. Galaxy Tab Active5 Pro supports cleaning with several common sanitisers, helping maintain hygiene in high-touch environments such as offices or field operations.
Responsive touch for seamless hands-on work
Keep working without interruptions. Galaxy Tab Active5 Pro's touchscreen remains responsive even with gloves on, so you don't have to constantly remove them.
Optimised connectivity to drive you forward
Wi-Fi 6E delivers faster speeds with expanded bandwidth, enabling smooth communication and data access. Dual GPS improves location accuracy for precise tracking, while eSIM supports connectivity without a physical SIM, keeping workers connected.
Dual Hot Swap. Switch battery, stay powered
Replace the battery on Galaxy Tab Active5 Pro instantly without having to reboot, so there's no lost progress. Two replaceable 5,050mAh (typical) batteries with a combined capacity of 10,100mAh (typical), provide extended usage for demanding tasks, while fast charging via USB-C and POGO help you power up quickly and stay on track.
Keep going without a battery
Stay powered, even without a battery. When working in high-temperature environments or using a kiosk, No Battery Mode allows the device to operate directly from a power source, without using the battery. Simply plug into a power source and continue working without interruption.
Front Tagging NFC. A smoother way to pay
Front Tagging NFC enables simple, tap-based payments right on the front screen of Galaxy Tab Active5 Pro, making transactions easy at kiosks and self-service stations. With Front Tagging NFC functionality, it eliminates the need for extra accessories, helping businesses to operate efficiently.
Brilliantly vivid visuals for detailed clarity
The 10.1-inch display on Galaxy Tab Active5 Pro now shines up to 600 nits with up to 120Hz refresh rate for smooth scrolling and responsive interactions. Intelligent Vision Booster enhances visibility, keeping content clear even in bright outdoor settings.
- Built for premium tablets, Cortex A720 balances performance and efficiency effortlessly
- 6 GB memory boosts productivity with seamless performance for apps, browsing, and multitasking on your tablet
- 10.1" screen provides a great view for entertainment while maintaining a size thats convenient to carry anywhere
- Stay connected with fast wireless options, making your tablet experience seamless for streaming, browsing, and sharing
- Single-core (1 Core) processor ensures fast app launches and smooth multitasking for an efficient tablet experience
- WUXGA screen mode enhances visual clarity for sharper details and ensures optimal viewability across varied conditions
- The 2.50 GHz processor with 6 GB memory powers demanding apps, gaming, and seamless multitasking for premium tablet use
- TFT LCD display provides consistent brightness and clarity across different lighting conditions
- 8 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
- NFC support allows con
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 3rd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A720 |
| 2nd Processor Type | Cortex A720 |
| 3rd Processor Type | Cortex A520 |
| 3rd Processor Speed | 1.80 GHz |
| NPU Manufacturer | Qualcomm |
| NPU Name | Hexagon |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 2nd Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| 3rd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| 2nd Processor Speed | 2.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Graphics Controller Model | Adreno 710 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 6 GB |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pixel Density (ppi) | 224 |
| Screen Size | 10.1" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 600 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Capacity | 10100 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| WWAN Supported | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| Near Field Communication | Yes |
| GPS | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera Aperture | f/2.0 |
| Rear Camera Aperture | f/1.8 |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Formats | OTA |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| Rugged | Yes |
| Sensor Type | Digital Compass |
| Video Formats | WEBM |
| Manufacturer | Samsung |
| Release Year | 2025 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |





























