- Cortex A720s advanced cache and architecture keep your tablet fast and responsive
- 8 GB memory ensures smooth multitasking without crashes or slowdowns, keeping your tablet responsive and efficient
- 10.1" screen size ensures smooth visuals and easy content reading, making your tablet perfect for work and play
- The 1.51 lb lightweight build reduces strain, ensuring effortless portability and comfort during extended tablet use
- Single-core (1 Core) processor ensures fast app launches and smooth multitasking for an efficient tablet experience
- WUXGA screen mode enhances visual clarity for sharper details and ensures optimal viewability across varied conditions
- The 2.50 GHz processor with 8 GB memory powers demanding apps, gaming, and seamless multitasking for premium tablet use
- TFT LCD display ensures crisp details and balanced colors for enhanced viewing clarity
- 8 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
- NFC support enables quick, secure c
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 3rd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A720 |
| 2nd Processor Type | Cortex A720 |
| 3rd Processor Type | Cortex A520 |
| 3rd Processor Speed | 1.80 GHz |
| NPU Manufacturer | Qualcomm |
| NPU Name | Hexagon |
| Processor Core | Single-core (1 Core) |
| 2nd Processor Core | Triple-core (3 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| 3rd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| 2nd Processor Speed | 2.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | Qualcomm |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 256 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Pixel Density (ppi) | 224 |
| Screen Size | 10.1" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 600 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Capacity | 10100 mAh |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi + Cellular |
| Cellular Data Connectivity Te | UMTS |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Generation | 5G |
| Cellular Network Supported | LTE 2600 |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| GPS | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSDXC |
| Memory Card Supported Capacity | 2 TB |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera Aperture | f/2.0 |
| Rear Camera Aperture | f/1.8 |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Formats | OTA |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| Rugged | Yes |
| Sensor Type | Gyro Sensor |
| Video Formats | WEBM |
| Manufacturer | Samsung |
| Release Year | 2025 |
| Service Provider | Unlocked |
| Telephony | |
|---|---|
| SIM Size Supported | eSIM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Galaxy Tab Active5 Pro 5G Enterprise Edition Tablet |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























