- Bright, engaging screen
- Long-lasting battery
- Up to 128GB storage + microSD support
- Easy parental controls
- Optional 5G connectivity
DISPLAY | A screen for every scene
Stream, browse and take playtime for the kids to a whole new level. This family-sized 11" screen is perfect for everyone to do their thing.
YouTube Premium on us
Unlock 2 months of ad-free viewing, background play and access to YouTube Music Premium.
Smooth and responsive
Adaptive refresh rates up to 90Hz make every experience feel smooth, whether scrolling or gaming.
Rich sound all around
Immerse yourself in cinema-like audio with quad speakers powered by Dolby Atmos.
PERFORMANCE | Power for all you do
An upgraded chipset provides reliable performance for every family member to do the things they love.
Storage for all you love
Keep family photos, videos and files all together with up to 128GB of included storage and up to 1TB more when you add on a microSD card.
Split screen multitasking
Multi-Active Windows let you seamlessly use multiple apps on one screen to get more done.
Charges up fast. Lasts for hours.
A long-lasting battery and Fast Charging keeps the family fun going for hours and hours.
Blazing-fast 5G speed
Enjoy faster streaming and rapid downloading while on the go with blazing-fast 5G connectivity.
SAMSUNG KIDS | Loved by kids. Trusted by parents.
Help your kids child develop good digital habits with the Samsung Kids app. Easy-to-use parental controls let you choose activities, set time limits and monitor usage to create a safe environment for your child to explore and grow.
- Kryo 660 Gold supports smooth app switching and reliable speed for everyday tablet use
- 4 GB memory handles multiple programs effortlessly, ensuring a lag-free and smooth tablet experience
- 11" screen and 1200 x 1920 resolution enable smooth visuals, easy reading, and an overall great user experience
- The convenient slate design combines portability and productivity, giving you the best of both worlds
- Experience responsive performance, built-in security, and remote management with the Dual-core (2 Core) processor for tablets
- The 2.20 GHz processor with 4 GB memory powers demanding apps, gaming, and seamless multitasking for premium tablet use
- TFT LCD display ensures crisp details and balanced colors for enhanced viewing clarity
- 5 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
- GLONASS technology ensures precise global navigation and reliable location tracking
- Bluetooth ensures stable wireless connectivity and minimizes interference for smooth device pairing and data transfer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Kryo 660 Gold |
| 2nd Processor Type | Kryo 660 Silver |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| 2nd Processor Speed | 1.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11" |
| Screen Resolution | 1200 x 1920 |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 7040 mAh |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Cellular Data Connectivity Te | LTE |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Generation | 5G |
| Cellular Network Supported | HSDPA 2100 |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Near Field Communication | No |
| GPS | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Supported | microSD |
| Memory Card Supported Capacity | 1 TB |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Sensor Type | Digital Compass |
| Manufacturer | Samsung |
| Release Year | 2023 |
| Service Provider | T-Mobile |
| Telephony | |
|---|---|
| SIM Size Supported | Nano |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Trunk SAR Value Maximum | 0.97 W/kg |























