Our most powerful Galaxy Book returns
Galaxy Book6 Ultra is back,fastert han ever with ourlongest battery lifeavailable. Start every project with an unstoppable creative force that seamlessly syncs with the rest of your Galaxy devices. It's calledUltrafor a reason.
The ultimate Galaxy Book for creators
Bring visuals to life on the ultimate graphics card geared for creators. A dedicatedNVIDIA GeForce RTX 50 Series GPUpowers through animations, AI-generated videos and other GPU-intensive projects. It also delivers an unforgettable experience for gamers, handling high-resolutions at stunning speeds.
- AI GPU enhances scalability by using AI?focused compute paths that maintain accuracy and throughput as neural?network complexity increases
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 7 processor accelerates on-device AI tasks like live transcription, smart filters, and content creation
- 16" display with 2880 x 1800 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- 30 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 32 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
- The NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 356H |
| Processor Series | Series 3 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| AI GPU | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5060 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 32 GB |
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Mode | WQXGA+ |
| Brightness | 1000 Nit |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Fast Charging Details | 65% in 30 Minutes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Included Charger Power | 140 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 2 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Audio System | Dolby Atmos |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |

























