Our most powerful Galaxy Book returns
Galaxy Book6 Ultra is back,fastert han ever with ourlongest battery lifeavailable. Start every project with an unstoppable creative force that seamlessly syncs with the rest of your Galaxy devices. It's calledUltrafor a reason.
- 30 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra X7 |
| Processor Model | 358H |
| Processor Series | Series 3 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics B390 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Mode | 3K |
| Brightness | 1000 Nit |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Fast Charging Details | 65% in 30 Minutes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Audio | |
|---|---|
| Audio System | Dolby Atmos |
| Input Devices | |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















