Made for peak performance
Ready for your busiest days with a Super Fast Charging battery to game into the night.Galaxy Book6 Prois the ultimate workstation for AI-powered productivity and play. All in a hyperlight package that goes places you never thought possible with a PC.
Power to take ideas further
Faster. Smoother. More consistent. Galaxy Book6 Pro blazes through your most demanding projects with anIntel®Arc™ graphics cardthat delivers 70% more GPU power. Go ahead and get ahead.
Super powerful for pros
Galaxy Book6 Pro is equipped with the latestIntel®Core™ Ultraprocessors built on 18A Panther Lake architecture. That means60% more CPU powerfor more doing with less to-do.
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 7 processor accelerates on-device AI tasks like live transcription, smart filters, and content creation
- 16" display with 2880 x 1800 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- 30 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 356H |
| Processor Series | Series 3 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Mode | WQXGA+ |
| Brightness | 1000 Nit |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Audio | |
|---|---|
| Audio System | Dolby Atmos |
| Input Devices | |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Aluminum |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |

























