Made for peak performance
Ready for your busiest days with a Super Fast Charging battery to game into the night.Galaxy Book6 Prois the ultimate workstation for AI-powered productivity and play. All in a hyperlight package that goes places you never thought possible with a PC.
Pro performance
Latest Intel® Core™ Ultra Series 3 CPU
All-day battery life
Get up to 30-hours video playback
Thin and light
Aluminum design for easy portability
AI workflows
Power productivity with on-device AI
- Optimized for Copilot+ PCs, Core Ultra 5 processor supports generative AI, fast resume, and intelligent system tuning
- The 14" 2880 x 1800 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 30 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 325 |
| Processor Series | Series 3 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| NPU Performance | 47 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memo | 16 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Mode | 3K |
| Brightness | 1000 Nit |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Fast Charging Details | 65% in 30 Minutes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Included Charger Power | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 2 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Audio System | Dolby Atmos |
| Sound Mode | Stereo |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Aluminum |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























