Unleash AI-powered productivity
Galaxy Book5 Pro features the latest Intel®Core™Ultra 7 Series 2 processor, upgraded graphics and an advanced NPU. Harness all that power to blaze through heavy workloads, 3D rendering and AI-intensive tasks with next-gen speed and efficiency.
- Optimized for generative AI, Core Ultra 7 processor supports real-time image enhancement, adaptive performance, and intelligent automation
- The 14" 2880 x 1800 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 25 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 256V |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics 140V |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Mode | 3K |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 120% DCI-P3 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Aluminum |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Samsung Galaxy Book5 Pro NP944XHA-KG2US 14" Touchscreen Copilot+ PC Notebook - 3K - Intel Core Ultra 7 256V - Intel Evo Platform - 16 GB - 512 GB SSD - Gray - Intel Chip - 2880 x 1800 - Intel Arc 140V Graphics - 25 Hours Battery Run Time - IEEE 802.11be Wireless LAN Standard
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.































