Smart. Fast. Built to keep up.
No matter the task at hand, you can rely on the Intel® Core™ Ultra 7 processor of Galaxy Book5 to power through. Switch between multiple tabs, stream all your favorite entertainment or edit large files seamlessly. Plus, AI capabilities help streamline your searches so you can find the info you need fast.
- Powered by integrated NPU, Core Ultra 7 processor boosts responsiveness in AI-rich workflows including video calls, simulations, and smart apps
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 19 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 255U |
| Processor Series | Series 2 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics 140V |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Mode | Full HD |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 120% DCI-P3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Fast Charging Details | 35% in 30 Minutes |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Sound Mode | Stereo |
| Input Devices | |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.































