The new way to PC
Meet Galaxy Book4 Series, featuring dynamic displays and powerful Intel® processors to help you elevate every experience.
- Core 5 enhances notebooks with 12MB cache and LPDDR5 support, delivering balanced performance and long battery life
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 5 |
| Processor Model | 120U |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 16 GB |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 300 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 4-cell |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Samsung Galaxy Book4 NP754XGK-KS3US 15.6" Notebook - Full HD - Intel Core 5 120U - 16 GB - 256 GB SSD - Silver - Intel Chip - 1920 x 1080 - Intel - IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





