Galaxy Book4 Edge
Galaxy AI meets Copilot+PC
- Empowering Copilot+ PCs with 45+ TOPS NPU, Snapdragon X Elite enables real-time generative AI, multitasking, and ultra-efficient workflows
- 16" display with 2880 x 1800 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon X Elite |
| NPU Name | Hexagon |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Graphics Controller Model | Adreno |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Display Screen Type | AMOLED |
| Screen Mode | 3K |
| Brightness | 500 Nit |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 120% DCI-P3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























