Galaxy Book4 360
A powerful 2-in-1 laptop to tap into new interests.
- Intel Core 7 powers AI-enhanced workflows with Intel AI Boost NPU enabling Copilot features and real-time local inferencing in Windows PCs
- 22 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 7 |
| Processor Model | 150U |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen Type | AMOLED |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Samsung Galaxy Book4 360 NP754QGK-KG1US 15.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - Intel Core 7 150U - Intel Evo Platform - 16 GB - 512 GB SSD - Gray - Intel Chip - Windows 11 Home - Intel - 22 Hours Battery Run Time - IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax Wireless LAN Standard
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























