Serious Galaxy performance in our sleekest laptop | Premium performance and design
Thinner and lighter than ever, Galaxy Book2 Pro helps you stay on top of the workday from wherever you are without skimping on power.
Productivity all day
Conduct business all day long with our longest-lasting battery yet. And a full HD camera ensures sharp, clear video calls.
Do more, and do it more securely
Connect your Galaxy devices and expand your work possibilities. And do it all simply, securely and worry-free.
- The Intel Core i7 2.10 GHz processor delivers lightning-fast speeds and peak performance, making it ideal for handling the most demanding tasks and games with ease
- With 16 GB of memory, users can run multiple programs concurrently without experiencing any performance loss
- 15.6" display with 1920 x 1080 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- 512 GB SSD offers ample capacity to store your essential documents, favorite songs, movies, and pictures, ensuring you have plenty of space for all your digital content
- 21 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1260P |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | AMOLED |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| TCO Certified | Yes |
| Intel Evo Platform | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

































