- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- 60 Hz refresh rate to reduce blurring in fast-motion scenes
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
- With internet accessibility, watch online shows, sports and get quick updates from your Facebook and Tweeter accounts
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 65" |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Backlight Technology | LED |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 264 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| General Features | |
|---|---|
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Samsung Crystal UN65U8000FF 65" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range (HDR) - LED Backlight - 3840 x 2160 Resolution
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
789 out of 789 (100%) reviewers recommend this product















