Galaxy Chromebook Plus
Meet our thinnest, lightest Chromebook Plus ever - now with Google AI built in to supercharge your productivity.
More power to get more done
Master multitasking with a faster Intel® Core™ processor and upgraded memory and storage.� This powerful, affordable device is designed to meet the needs of educators and businesses with new generative AI capabilities built-in. Gemini for Google Workspace unlocks new ways of working, including helping users write, visualize, organize, and connect.
Thinnest. Lightest. Ever.
At just 2.58 pounds and 11.8mm thick, this is our thinnest and lightest Chromebook Plus. Built for modern workers and teachers taking their work where they are, the durable design and Neptune Blue finish stay looking sharp while on the go.
The only Chromebook Plus with AMOLED display
Experience the true-to-life color, unbelievable brilliance and deep blacks of Samsung AMOLED display innovation. This 15.6" Full HD (1080p) screen brings out the best in all you stream.
Simplify and summarize with Help me Read
Get a summary of any text on a website or app with Google AI-powered reading assistant. Quickly digest articles, PDFs, and ask follow-up questions to learn more while reading.
- Notebooks powered by Intel Core 3 offer reliable speed and energy efficiency for students, professionals, and home users
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 13 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- ChromeOS delivers fast access to web apps and Android tools, making it ideal for students, educators, and mobile-first professionals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 3 |
| Processor Model | 100U |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 256 GB |
| Flash Memory Type | eUFS |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | AMOLED |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |





























